Szükséges a kálium pótlása

kálium

Ha bizonyos ásványi anyagokból hiányt szenved a szervezetünk, felborul annak tökéletesen működő mechanizmusa és különféle egészségügyi problémákra számíthatunk. A harmadik legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a kálium az emberi szervezetben, az egészséges élet és a kiegyensúlyozott működés elengedhetetlen feltétele. Ez tehát nélkülözhetetlen ásványi anyag, bár méltatlanul kevés szó esik róla.

Miért van ekkora szükségünk a kálium jelenlétére? Elsősorban azért, hogy testünk szív-, agy-, vese- és izomsejtjei, az egyéb lényeges szervrendszerekkel együtt megfelelő állapotban lehessenek. Az ásvány legfontosabb változata a kálium-klorid, ami a nátriummal együtt számos kritikus testfeladat elvégzésében vesz részt. A magnéziumhiányhoz hasonlóan, ennek deficitje is izomgyengeséget és fáradtságot eredményez. A hiány tüneteihez sorolható továbbá a kóros szívverés, a vérszegénység, a súlyos fejfájás, valamint az inaktív reflexek. Előfordulhat magas vérnyomás, belekben érzett fájdalom, mirigyek duzzanata és cukorbetegség is.

 

Miként pótolható a kálium?

A magnéziumban gazdag ételek, zöldségek, citrus- és gabonafélék rendszeres fogyasztásával. Ezek mellett, nagymennyiségű kálium nyerhető a lazacból, csirkéből, tejből, friss gyümölcslevekből, illetve a mandulából. Amint látható, nem kell különleges ételeket ennünk, drága diétát tartanunk ahhoz, hogy a szervezetünk hozzájusson ehhez a hasznos anyaghoz, elegendő pusztán az egészséges táplálkozás. Az ásványi anyag számtalan egészségügyi előnnyel ajándékoz meg bennünket. Először is, fontos szerepet játszik az agyműködés normál szinten tartásában. Lehetővé teszi, hogy több oxigén jusson az agyba, stimulálva az idegi aktivitást, növelve a kognitív funkciókat.

Tudni kell, hogy a kálium csökkenése a vércukorszint redukálódását eredményezheti, ami kellemetlen tünetekkel jár. A rendszeres izomösszehúzódásban is szerepet játszik ez az ásványi anyag, hiszen segíti a reflexek gyorsaságát, mivel serkenti az izmok és az agy neurális kapcsolatát. Egyik tulajdonsága, hogy semlegesíti a különböző savakat a szervezetben, védi az ezekben lévő kalciumot, így pedig óvja a csontok erejét és tartósságát. Jó hatással van a kálium az agyműködésre, a vérnyomásra, az izomerősségre, az idegrendszerre stb. Eredményesen vethető be szorongás és stressz esetén, de segíti a különböző tápanyagok, zsírok, szénhidrátok metabolikus feldolgozását is. Biztosítja a szív és a vesék megfelelő működését, illetve hozzájárul az optimális folyadékegyensúly fenntartásához.

 

Magnézium tartalmú élelmiszerek hosszú sora

A magnéziumhiány meglehetősen kellemetlen szimptómákkal jár és ennek elkerülése érdekében, célszerű megfelelő táplálkozást beiktatni a mindennapjainkba. Szerencsére, magnézium tartalmú élelmiszerek bőven vannak és ezek egyáltalán nem kerülnek sok pénzbe sem. A magnéziumot a kínai orvoslásban csodálatos ásványként említik, ami éppen annyira nélkülözhetetlen a szervezet számára, mint a levegő és a víz.

Már néhány grammnyi is több száz biokémiai reakcióban vesz részt, közreműködik a szív- és érrendszeri folyamatok szabályozásában, az energiaháztartásban, az erős csontok, fogak, a szép bőr, a kiegyensúlyozott hormonháztartás, az egészséges idegrendszer megteremtésében. A felsorolt előnyök egy karnyújtásnyira elérhetőek, hiszen rendkívül gazdag a magnézium tartalmú élelmiszerek kategóriája.

 

Lássuk a magnézium tartalmú élelmiszerek listáját!

Magas magnéziumtartalmúak a zöldleveles zöldségek és gyümölcsök. Idetartozik a spenót, sóska, avokádó, búzafűlé, a különböző káposztafélék. Utóbbiak elkészítése során ajánlott figyelni, hogy a lehető legkevesebb hőkezeléssel, leginkább párolással állítsuk elő ezeket, mert így tarthatjuk meg a magas magnéziumszintjüket. A magnézium tartalmú élelmiszerek közé tartoznak az olyan gyümölcsök is, mint a banán, körte, alma és a citrusfélék. Az olajos magvak szintén ebbe az osztályba sorolhatóak, például a telítetlen zsírsavakban és vitaminokban gazdag csonthájasok, mint a dió, földimogyoró, mandula, pisztácia, kesu- és makadámdió, napraforgó-, tök-, len-, fenyőmag. A teljes kiőrlésű gabonafélék is sok magnéziumot tartalmaznak, ezért ezek az egészséges alappillérei közé sorolhatóak. A hüvelyesek igazi energiabombák, amik a magnézium tartalmú élelmiszerek osztályát gazdagítják.

Nagyon könnyen és olcsón beszerezhetőek, egészséges és gyors receptekhez kiváló alapanyagot szolgáltatnak. A bab, lencse és a borsófélék sem hiányozhatnak egyetlen egészséges étrendből. Pozitív hatást gyakorolnak a vérkeringésre és a vérnyomásra, alacsony a glikémiás indexük, így javasolt a fogyasztásuk a cukorbetegeknek is. A magnézium tartalmú élelmiszerek másik fontos csoportját képezik a halak. Konkrétan szuper élelmiszereknek számítanak az Omega3-ban és vitaminokban gazdag tengeri halak, mint a makréla, a tonhal és a lazac. Ezek tápanyagokban gazdagok, de az emésztésük mégis könnyű. A rákfélék fogyasztása is javasolt legalább hetente 2 alkalommal, mivel ezekből szintén sok magnéziumot nyerhetünk. Meglepő, de a magas kakaó tartalmú csokoládé is kiváló magnéziumforrás.